Najnowsze wpisy
Jak wybrać ościeżnicę do drzwi wewnętrznych
Ościeżnica jest najczęściej niezbędnym elementem drzwi wewnętrznych i zewnętrznych, który może, ale nie musi być załączony wraz ze skrzydłem drzwiowym. Dziś powiemy kilka słów o tym, jak wygląda ościeżnica regulowana, a jak stała, z czego się składa oraz jak dobrać najlepszy produkt do szklanych drzwi.
Jak dobrać ościeżnicę do drzwi
Ościeżnica powinna być dopasowana do stylistyki drzwi oraz całego domu lub mieszkania. Dodatkowo należy zastanowić się nad tym, czy nie zachodzi sytuacja, w której nie ma możliwości technicznych montażu ościeżnicy – np. umiejscowienie drzwi przy styku ścian prostopadłych, co uniemożliwia włożenie opasek maskujących. Jeśli zastanawiamy się nad tym, jaka ościeżnica do łazienki o małej powierzchni będzie najlepiej się prezentowała we wnętrzu, może okazać się, że warto wybrać np. drzwi szklane bez ościeżnicy, które wizualnie powiększą przestrzeń.
Ościeżnica musi być trwała, odporna na zarysowania i estetyczna, by podkreślała piękno aranżacji. Istotna jest także jej szczelność, by wentylacja odbywała się jedynie szczeliną pod drzwiami, miękkość i cichość zamykania.
W ofercie producentów można znaleźć ościeżnice:
- drewniane - najpopularniejsze, wytwarzane z drewna klejonego, dopasowuje się je do drewna z jakiego jest wykonane skrzydło, dobrze komponują się z szklanymi drzwiami;
- metalowe - wykonane z blachy stalowej ocynkowanej, mogą być pomalowane lub wykończone okleiną, świetnie prezentują się w nowoczesnych aranżacjach utrzymując w ramie drzwi szklane.
- aluminiowe – wyróżniają się budową profilu komorowego, wykończone zazwyczaj farbą – pasują do skrzydła wykonanego z aluminium;
- z PCW – podobnie jak wyżej, pasują do drzwi wykonanych z PCW i posiadają budowę komorową.
Z czego składa się ościeżnica? Z dwóch elementów pionowych nazywanych stojakami i dwóch elementów poziomych – górnego nadprożowego i dolnego nazywanego ślepym progiem. Są w niej osadzone zazwyczaj dwa lub trzy zawiasy.
Jaka ościeżnica do drzwi wewnętrznych – rodzaje produktów
Jeśli zastanawiamy się nad tym, jak dobrać ościeżnicę do otworu, musimy zapoznać się z dostępnymi rodzajami produktów:
- ościeżnice stałe – określona szerokość dopasowana do standardowej grubości murów; dodatkowo dokupuje się bądź otrzymuje w zestawie opaski maskujące.
- ościeżnice regulowane – szerokość może być zmieniana w zakresie określonym przez producenta, stosuje się je ze względu na mury o nietypowej grubości i łatwiejsze dopasowanie.
Jak działa ościeżnica regulowana? Dzięki specjalnym opaskom maskującym obejmuje ścianę z obu stron, zapewniając estetyczne zamaskowanie wszystkich łączeń.
Ważne jest także rozmieszczenie zawiasów – mogą być standardowe boczne do ściany oraz mocowanie góra/dół do podłogi oraz stropu, które nadaje drzwiom szklanym nowoczesności i smukłości.
Ościeżnica - jak mierzyć i montować
Według prawa budowlanego, drzwi wewnętrzne powinny charakteryzować się szerokością minimum 90 cm. Jednak wciąż możemy spotkać mniejsze wymiary drzwi, gdyż w starym budownictwie standardem był mniejsze wymiary skrzydeł.
Zanim zamówimy nowe drzwi szklane z ościeżnicą, musimy zmierzyć otwór, w którym będą one montowane (większy od wymiarów skrzydła drzwiowego). Mierzymy szerokość, wysokość oraz grubość ścian, najlepiej w kilku miejscach, nie pomijając przekątnych, które powinny mieć taką samą długość.
Ościeżnica - jak zamontować ją poprawnie? Montaż wymaga bardzo precyzyjnego dopasowania belek, dlatego często korzysta się z pomocy fachowców. Ościeżnica regulowana do drzwi szklanych i każdy inny model są montowane na końcu, gdy pomieszczenia mają już wykończone ściany, drzwi. Jeśli chcemy samodzielnie tego dokonać, sprawdźmy dostępne w sieci instrukcje.
Wysokiej jakości ościeżnice i drzwi szklane
Ościeżnica i drzwi stanowią zazwyczaj nieodłączną parę, która jest niezbędna w wielu pomieszczeniach w domu, jeśli chcemy zapewnić sobie prywatność. Wybierając najlepszy model zawsze zwracajmy uwagę na nasze potrzeby i stylistykę oraz przeznaczenie wnętrz. Niekiedy zamiast tradycyjnych ościeżnic wraz z skrzydłem drzwiowym można postawić na zabudowę szklaną, która będzie doskonale prezentowała się w wszechstronnych pomieszczeniach.
dokonania darmowej wyceny, zadzwoń:
pn - pt:
do nas:
nas na: