Świat ze szkła

Jak czyścić szkło

Szklana kabina, powierzchnie szklane w kuchni czy nawet balustrady, wymagają regularnego czyszczenia. O ile ślady palców są na ogół łatwe do usunięcia, to co zrobić z osadem? Jak czyścić szkło hartowane na stole, a jak naprawić samodzielnie porysowane powierzchnie? Zobaczcie nasze sprawdzone sposoby, które zapewnią wam czysty dom i drugie życie szklanych przedmiotów.

Jak czyścić szklane powierzchnie

Jak czyścić szklane powierzchnie – domowe sposoby

Najpopularniejszą domową metodą czyszczenia szkła jest zastosowanie wody z octem w stosunku 9:1 lub 8:1. Jeśli zastanawiasz się, jak czyścić szkło bezpiecznie, ekologicznie i niedrogo, to jest to odpowiedź na twoje potrzeby. Woda wymieszana z octem poradzi sobie z tłustymi plamami i zadba o odpowiedni połysk szklanych powierzchni. Zamiast octu stosuje się również cytrynę – w tym przypadku dodaj ok. 4 łyżki soku do ok. 2 l wody. Można także stosować amoniak, którego dodaj 1 łyżkę do 3 l wody.

Jak wyczyścić szkło z osadu, żeby nie zostały przy okazji żadne smugi? Można zastosować spirytus na niewielkich powierzchniach, przecierając je wacikiem nasączonym alkoholem. Następnie musisz umyć powierzchnię preparatem do szyb.

Jeśli masz do czynienia z matowym szkłem, możesz wyczyścić je za pomocą płynu do płukania tkanin – doskonale radzi sobie z usuwaniem trudnych zabrudzeń z nierównych powierzchni, nie pozostawiając smug.

Niektórzy czyszczą okna nylonowymi rajstopami, usuwając w ten sposób smugi. Jest to jednak metoda na dokończenie mycia okien, gdyż rajstopy nie usuną osadów ani innych zanieczyszczeń.

Czyszczenie okien i powierzchni – pora ma znaczenie

Większość z nas zastanawia się nad tym, jak czyścić szkło, ale nie bierze pod uwagę tego, kiedy najlepiej to robić. Czas ma znaczenie szczególnie w przypadku szkła elewacyjnego, które jest narażone na zmiany temperatury. Ogólną zasadą jest to, że nie należy myć balustrad szklanych czy okien w pełnym słońcu, w czasie upałów ani mrozów. Najbardziej optymalny zakres temperatur to 10-22 stopni C.

Pamiętaj o tym, by do czyszczenia szkła używać odpowiednich materiałów – ściereczka z mikrofibry nie powinna pozostawiać na oknie smug i sprawi, że nie będą one wymagały ponownego wycierania.

Jak czyścić szkło

Jak wyczyścić szkło w łazience

Mycie kabiny prysznicowej z osadów i kamienia może być mozolne i nieskuteczne. Zwykłe środki do mycia szyb rzadko dają sobie radę. Jak czyścić szyby w kabinie prysznicowej bez tracenia na to cennego czasu i energii?

Najlepszym sposobem jest zakup dedykowanych preparatów do czyszczenia kabin – inne są przeznaczone do brodzików, inne do szkła. Uporczywe zabrudzenia z kamienia powinniśmy wyczyścić za pomocą odkamieniaczy, uważajmy jednak na to, by nie miały one kontaktu z płytkami. Dobrym rozwiązaniem są preparaty w piance, które dłużej utrzymują się na powierzchni.

Jeśli nie chcesz ciągle myć kabiny prysznicowej z osadu, zastosuj specjalne impregnaty, które po użyciu mogą zapobiec nieestetycznym zaciekom i osadzaniu się kamienia nawet do kilku lat (niektóre do kilku miesięcy). Warto również po każdym myciu dokładnie spłukiwać ścianki, a następnie wycierać je do sucha miękką szmatką.

Jak wyczyścić szkło w kabinie prysznicowej domowym sposobem? Możesz zastosować wspomniany już roztwór wody z octem bądź wymieszać sodę oczyszczoną i wodę utlenioną, które działają na grzyby pojawiające się w rogach kabin i brodzików. Należy nanieść preparat, pozostawić go na kilkanaście minut, następnie intensywnie szorować i pozostawić do wyschnięcia.

Mycie kabiny prysznicowej

Jak czyścić szkło hartowane

Zastanawiacie się nad tym, jak czyścić szkło hartowane w kuchni i w innych pomieszczeniach? Najlepsze do tego zadania są ściereczki z mikrofibry – chłonne, elastyczne i nie pozostawiają widocznych pozostałości. Nie powinno się stosować chusteczek higienicznych, ręczników papierowych czy ścierek kuchennych.

Jak wyczyścić porysowane szkło

Jeśli na szkle pojawią się powierzchniowe rysy, można usunąć je za pomocą pasty do zębów, którą nakładamy na szmatkę z mikrofibry i polerujemy powierzchnię. Innym sposobem jest użycie pasty polerskiej do szkła, którą stosujemy według zaleceń producenta. Niestety głębsze rysy muszą być usunięte przez profesjonalistów.

Piękne szklane powierzchnie

Nie musisz obawiać się szkła w swoim domu – domowe i chemiczne sposoby jego czyszczenia sprawią, że balustrady, kabiny, stoły z elementami szkła czy inne przedmioty będą zawsze zachwycały domowników i gości. Pamiętaj jedynie o dobraniu odpowiednich preparatów do powierzchni – zbyt agresywne mogą ją trwale uszkodzić.

Jakie są wasze sprawdzone sposoby na mycie różnego rodzaju szkła?

Umów się z naszym doradcą w celu
dokonania darmowej wyceny, zadzwoń:

 

czynne
pn - pt:
8:00 - 16:00

 

Napisz
do nas:
Odszukaj
nas na:

OK